Małe i średnie firmy – aranżacja biura

Aranżacja biura – problematyka.

Aranżacja biura to proces wymagajacy podejmowania wielu decyzji. W przypadku korporacji i dużych firm projektowanie i umeblowanie biura jest zlecane zewnętrznym firmom – profesjonalistom w dziedzinie architektury, bhp czy psychologii pracy a budżet pozwala na wykorzystanie szerokiej gamy materiałów. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw zorganizowanie przestrzeni do pracy zwykle ze względów finansowych spoczywa na barkach właściceli lub kadry menadżerskiej.

W pierwszym artykule na naszym blogu zajmiemy się właśnie problematyką urządzania powierzchni przez małe i średnie firmy . Wiemy jak trudna jest aranżacja biura. Zastanowimy się jakie są nadrzędne cele, główne bariery oraz podpowiemy możliwe rozwiązania. Postaramy się wskazać główne wady i zalety urządzania biura meblami używanymi.

RODZAJ DZIAŁALNOŚCI FIRMY A MEBLE BIUROWE

Urządzając powierzchnię biurową należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj prowadzonej przez firmę działalności.  Zupełnie inne będą kryteria planowania przestrzeni w kancelarii adwokackiej a inne w agencji marketingowej. Co więcej każde stanowisko wymaga innych parametrów w celu zapewnienia pracownikowi komfortu i możliwie najlepszych warunków podczas wykonywanej przez niego pracy. Projektując biuro należy wziąć pod uwagę potrzeby pracowników – będą spędzać w urządzonych wnętrzach znaczną część swojego dnia, dlatego tak ważne jest wsłuchanie się w potrzeby kadry.

BARIERY ARCHITEKTONICZNE BIURA

Warunki lokalowe to kolejny bardzo ważny aspekt który należy uwzględnić planując zakup mebli biurowych. Największe ograniczenia spotkamy urządzając biuro w kamienicy – często zabytkowe wnętrza narzucają odpowiedni dobór mebli. Dodatkowo należy uwzględnić bariery komunikacyjne, jak brak windy czy wąska klatka schodowa które mogą stanowić znaczny problem przy dostawie mebli oraz  kłopotliwy układ przestrzeni. Nowoczesne powierzchnie biurowe dają większą swobodę aranżacji zgodnie z najnowszymi trendami – mają jednak również wady jak konieczność wtórnego podziału powierzchni. Decydując się na zakup mebli do biura należy wziąć pod uwagę typ powierzchni oraz wielkość pomieszczeń ponieważ sa to główne czynniki mające wpływ na to czy możemy sobie pozwolić na  wybrane przez siebie meble.

Powyższe czynniki zdają się być najważniejszymi na etapie projektowym – oferta producentów mebli biurowych oraz firm zajmujących się sprzedażą używanych mebli biurowych jest na tyle bogata że w ofercie większości z nich znajdziemy odpowiednie wyposażenie spełniające założone przez nas kryteria.

CENA MEBLI

Kluczowym kryterium decyzyjnym jest cena mebli. Dysponując większym budżetem możemy zdecydować się na zamówienie mebli u producenta. Do wyboru mamy krajowych i zagranicznych producentów mebli biurowych oferujących meble pracownicze i gabinetowe w bogatej gamie kolorystycznej. Decydując się na zamówienie mebli bezpośrednio u producenta lub przedstawiciela należy liczyć się z faktem iż będziemy musieli poczekać na realizacje naszego zamówienia.

Tańszą opcją  jest zakup mebli używanych do biura. W zależności od elementu można zaoszczędzić 30-70% ceny mebli u producenta. Minusem jest oczywiście fakt iż takie meble nie są nowe i posiadają – w zależności od egzemplarza znaki użytkowania. Dodatkowo w przypadku zakupu mebli używanych wybór elementów z pożądanej kolekcji czy kolorystyce nie jest tak szeroki jak w przypadku mebli katalogowych. Niewątpliwym atutem mebli używanych jest ich dostępność od ręki – firmy specjalizujące się w sprzedaży mebli używanych magazynują oferowane przez siebie meble do czasu znalezienia nabywcy.

PLANY ROZWOJU

Aranżacja biura – projektując należy skupić się na firmie tu i teraz – nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy za rok , istniejąca aranżacja firmy będzie wystarczająca – czy też w miarę rozwoju kadr czy ekspansji powierzchni konieczne będzie dokupienie dodatkowych elementów. Nie ma gwarancji czy kupując meble u producenta , bądź dealera mebli używanych za jakiś czas uda nam się dobrać meble z tej samej kolekcji, producenci zmieniają oferowane kolekcje wraz z trendami na rynku a kolekcje mebli używanych dostępne u dealerów maja ograniczone zasoby.

Dlatego warto rozważyć zakup mebli w prostej formie i  bezpiecznej kolorystyce, ułatwimy sobie w ten sposób dobranie kolejnych elementów w przyszłości.